Březen 2015

RECENZE: Trilogie Padesát odstínů

15. března 2015 v 14:34 | Lucie |  Recenze
Název:
Fifty Shades of Grey (Padesát odstínů šedi)
Fifty Shades og Darker (Padesát odstínů temnoty)
Fifty Shades od Freed (Padesát odstínů svobody)

Autor: E. L. James

Počet stran:
615 (1)
656 (2)
650 (3)

Rok vydání: 2011
Nakladatelství: XYZ
Mé hodnocení: 5/5

Anotace:
Anastasia studuje literaturu a čeká ji pohovor s nezřízeně bohatým podnikatelem Christianem Greyem. Ten ovšem není jen bohatý, ale taky mladý, přitažlivý a arogantní. Pro Anu je to konec života, jaký znala. Je vtažena do světa Greyových sexuáních fantazií a z počátečního sexu na jednu noc se vyklube komplikovaný vášnivý vztah. A protože Christian má rád, když vše řídí on, připraví k podpisu smlouvu, v níž popíše vše, včetně povolených sexuálních praktik.
Mladá Ana je zcela v jeho moci. Objevuje svět sexu a erotiky, jaký nikdy předtím nezažila. Objevuje ale také složitou psychiku a charakter svého milence. Po zjištění, že jeho traumata a tajemství jsou temnější než ta nejtmavší šedá se rozhodne ho opustit. Dny bez něj jsou prázdné a pusté a není schopná na něj přestat myslet. Pak se Christian Grey znovu objeví a nabízí novou smlouvu. Ana není schopná říct ne a vrací se k muži, kterého miluje. Přesto má potíže sdílet s ním jeho život, životní styl i démony z jeho minulosti. Jsou spolu a na tom jediném záleží. Když už to vypadá, že je vyhráno, zasáhne osud. Před Anou stojí její nejhorší noční můry. Dokáže je překonat?

Můj názor(psáno 24.2.):
Je to týden, co jsem dočetla poslení díl této trilogie. Na napsání této recenze jsem si musela dát chvíli odstup a nechat si vše projít hlavou. Knihy mě vzaly víc než jsem si myslela. Nečekala jsem, že mě tolik pohltí. Doslova jsem hltatala stránku po stránce. Četlo se to jako pohádka - ano, uvědomuju si ironii, která zde vznikla. Pohádka to opravdu není !
Když Ana na začátku knihy popisuje samu sebe, hlava mi nebrala, jak je možné, aby mi byl někdo podobný jako ona a když doslova vpadla do Greyovy kanceláře, byla jsem přesvědčena, že někdo píše o mě. Protože komu se poštěstí spadnout před někým jako je Christian, že ?
Ze začátku jsem ani trochu nechápala, jak Anastasie může vůbec uvažovat, že by jeho smlouvu podepsala. Christian ve mě vzbuzoval pocit strachu v podstatě od jeho prvního výstupu v knize až po její samotný konec. Psychlogie jeho postavy je zajímavá a byl to jeden z faktorů, proč mě kniha tak vzala. Bavilo mě po malých krůčcích společně s Anou poznávat jaký opravdu je a jestli je schopný se kvůli něčemu nebo někomu změnit. Christian je záhada sám o sobě a když proplouváte knížkou uvědomíte si, že s ním život pořádně vyjebal.
Otevřeně říkám(píšu), že pro mě první kniha je až na posledním místě v porovnáním s ostatníma. Jednoduše protože jsem srdce a květiny typ holky a to v první knize moc nevidíte.
Stále se mi v hlavě přehrávají malinké zlomky ze všech knih. Myslím, že si z této knihy odnáším něco, co ve mě zůstane.

Knihy rozhodně doporučuji. Jen upozorňuji, že tento druh literatury asi nebude šálek každého.


Nečekej.

13. března 2015 v 22:18 | Kejt* |  Topics
Čekání. Jedno slovo a tolik moci,tolik ztráty.
Každý den je den,kdy na něco člověk čeká. Čekáme na šanci. Čekáme na autobus. Čekáme na zelenou barvu na semaforu. Čekáme až nám někdo vyzná lásku.Čekáme na telefonát. Čekáme na příležitost. Čekáme až spadne modré z nebe. Čekáme na něco co vlastně nikdy nepřijde.Jen prostěčekáme.
Poslední dobou si uvědomuji,co to čekání vůbec zaviňuje. Zaviňuje náščas,který je šíleně krátký. Koukněte se na to,jak moc lidé rostou,dospívají,jak to letí. Existuje miliony snad miliardy věcí,co bychom chtěli stihnout za náš krátce ubohýživot. Říkáme si: Musím stihnout tenhle úkol a tohle a támhleto. Jenže vlastně proč ? Protože se to někde píše ? Nebo že nám to někdo řekl ? Jediné co opravdu jednou musíme,je umřít.

Dospělí lidé mi říkají: Máš ještě celýživot před sebou. Ještě si můžeš užívat,ale řekněte mi,jak můžou vědět,že ho opravdu mám. Jen jednou jsem zavřela oči a bum! Uběhlo 16 let. Pro svět to nic není,ale v lidském životě ? Panebože,je to vzácnější než zlato. Každým dnem mrháme čas kvůli zbytečnostem,které vlastně ani nemusíme udělat,ale žijte okamžikem. Ne úkolama,povinnostma ani pravidlama. Žijte TEĎ,pro tuto chvíli. Žijte tak,abyste mohli říct,že to byl krásnýživot,který nemohl být lepší. Žijte tak,aby jste byli spokojeni vy,ne ostatní!
Nebojte se věcí,které si myslíte,že nedokážete nebo že na to nemáte. Všichni lidé jsou si rovni a není ani jeden,který by nebyl na stejné laťce co jsme my! Jsme lidé a máme si pomáhat. Nežít ve světě,kdy každý bojuje proti sobě. Každý jsme tvořen z toho samého!
Nečekejte na to, až bude konec,ale žijte přítomností. Žijte podle svého. Žijte tak,aby jste byli pyšní sami na sebe.

Nikdy nevíme,kdy kniha našeho života bude mít napsáno THE END. Proto si knihu předčťete pořádně! Ani jednu tečku nevynechte. Jděte a udělej teto co chcete! A hlavně: ukazujte lidem jak moc je milujete Líbající'Cause honey your soul, could never grow old
It's evergreen
And baby your smile's
Forever in my mind and memor